середа, 27 лютого 2019 р.

конспект уроку. 5 клас "Вступ до історії"


Тема. Про що можна довідатися з сімейного фотоальбому. Родинне дерево.
Мета: навчити створювати «Родинне дерево», збираючи, систематизуючи, аналізуючи матеріал з сімейного фотоальбому, родинного життя;
Розвивати вміння учнів працювати з візуальними джерелами;
Виховувати відповідальне ставлення до минулого та сучасного, почуття любові та поваги до своєї родини, бережливе ставлення до сімейних реліквій.
Обладнання: фотокартки з сімейного фотоальбому, трафарети «дерев», приклади «Родинного дерева», клей, ножиці, кольорові олівці чи фарби.
Тип уроку: урок формування та вдосконалення умінь та навичок.
Форма проведення: практичне заняття.
                                                        
                                             Структура уроку
І. Організація навчальної діяльності.
ІІ. Актуалізація опорних знань, умінь та навичок.
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
ІV. Формування умінь та навичок
1.     Сімейний фотоальбом.
2.     Родинне дерево
V. Підбиття підсумків уроку. Оцінювання роботи учнів.
VІ. Домашнє завдання.


                                           Хід уроку
І. Організація навчальної діяльності.
Вправа «Новини». Діти  можуть обмінятися інформацією про останні новини, обговорити результати домашнього завдання та згадати зміст попередніх занять, поділитись своїм настроєм ( оцініть свій настрій в балах і покажіть його на пальцях)
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1.     Пригадайте значення слів «сьогодення» і «минуле» .
2.     Як називають людей, котрі досліджують історію?
3.     Поясніть, чим займаються історики?
4.     Звідки історики дізнаються про життя народів у далекому минулому?
5.     Які історичні джерела допомагають вивчати історію?
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
-         Сьогодні ми з вами спробуємо стати справжніми істориками – дослідниками. Тема уроку звучить так: «Про що можна довідатись з сімейного фотоальбому. Родинне дерево». І я прошу спрогнозувати чим, на вашу думку ми будемо займатися?
( «Мозковий штурм»)
- А для чого це потрібно?
-         Так, дійсно, ми будемо сьогодні працювати з фотографіями з ваших сімейних альбомів. Навчимося «читати» ці фотографії, а також створимо кожен своє «Родове дерево».
-         Кожна людина повинна знати свій родовід, пам’ятати своїх прапрадідів, знати, чим вони займалися, як жили, чим славилися. Треба знати «дерево свого роду». Що більший рід, то міцнішим росте дерево, і в кожної гілочки чи листочка є своє ім’я. Дізнатися про це нам допоможе сімейний фотоальбом
-         Як ви думаєте, цікавим буде урок?
-         Але давайте домовимося, що будемо дотримуватися правил поведінки на уроці, поважатимемо думку інших, будемо активними і уважними.
ІV. Формування умінь та навичок.
1. Сімейний фотоальбом.
- Уявімо, що світ не знає що таке фотографія, ніхто ніколи не фотографується. Яким стане наше життя? Чому?
- А чи є у вашій сім'ї фотоальбом?
- Які саме фотографії містяться у цьому альбомі?
- А чи потрібно підписувати фотографії?
- Пам’ятайте, що у вашому альбомі ( власному) обов’язково мають знайти місце фотографії ваших батьків і членів сім'ї, дорогих вашому серцю людей.
- А зараз прошу поділитися своїми розповідями про сімейний альбом.
( розповіді учнів)
- Але ще більшою святістю, ще більшою повагою, ознакою любові буде вивішений на стіні портрет бабусі чи дідуся, батька чи матері. Бо це не просто данина традицій, це пам'ять про тих, хто творив історію, з кого треба брати приклад.
Але, на жаль, не в багатьох сучасних родинах знайдеш на стіні батьківські фотокартки. А прибраний вишитим рушником портрет батька чи матері чомусь вважається ознакою старомодності.
2. Родинне дерево.
- Що асоціюється у вас зі словом сім'я? («Асоціативний кущ»)
- Хто входить до складу сім'ї?
- Так сімя – це, звичайно, мама і тато, сестра і брат, бабуся і дідусь. Сім’я – це група людей, яка складається з чоловіка і жінки, дітей та інших близьких родичів, які живуть разом під одним дахом?
- Але кого не вистачає в цьому переліку? Вірно вас самих.
- Скажіть із скількох людей складається ваша сімя?
- Колись на Україні жили великими сім’ями. Послухайте примовку.
У нашого Омелька – невелика сімейка.
Тільки він та вона, та старий, та стара.
Та дві дівки косаті, та два парубки вусаті,
Та дві Христі в намисті, та дві ляльки в колисці.
То велика чи маленька сімейка у дядька Омелька?
- Наші прадіди уявляли життя людей на землі як велетенське Дерево Роду.
- Давайте спробуємо створити кожен своє Дерево Роду.

( презентація)
V. Підбиття підсумків уроку. Оцінювання роботи учнів.
Вправа «Підсумкова рефлексія».
Наше заняття закінчується. На ньому у всіх вас була можливість уявити себе ученим-дослідником. Тож я хочу почути ваші судження за такою схемою:
·        Наше заняття закінчилося, але я …
·        Головне, що я хочу сказати …
·        Нове у нашому занятті …
·        Я вперше замислився(лась) …
·        Для мене цей час …
Оцініть свій настрій в балах.
VІ. Домашнє завдання.
1. Доповнити Родинне дерево описом про своїх рідних.
2. Які назви вулиць, провулків у селі відображають минуле українського народу.



Немає коментарів:

Дописати коментар